Reforma u sajua për të kapur drejtësinë, ish-prokurori: SPAK s`mund të hetojë ata që rrinë me ambasadorët

0
77

Ish prokurori i krimeve te renda Gentian Trenova eshte shprehur me nota kritike ne lidhje me reformen ne drejtesi. Ai ka thene se kjo reforme e ngaterruar u sajua me qellim qe politika te kishte nen kontroll sistemin e drejtesise.

Trenova thote se sistemi ka pasur probleme edhe me pare, por ato do te ishin veterregulluar nese do te hiqej se pari mundesia e nderhyrjes se politikes tek organet e drejtesise, permes kompetencave te Presidentit ne KLD, zgjedhjes se prokurorit te pergjithshem dhe gjykaten e Larte dhe ate Kushtetuese.

Sipas Trenoves, sot nuk mund te pritet nga SPAK hetimi dhe goditja e atyre qe qendrojne ne ambasadoret e huaj cdo dite dhe qe bejne propagande per reformen ne drejtesi.

Nga Gentian Trenova, ish-prokuror
E gjithe kembengulja e BE per reformen ne drejtesi ka patur me se shumti objektivin per ti dhene mundesi institucioneve te drejtesise per te ndeshkuar zyrtaret e nivele te larta ku nenkuptohet ministra, apo dhe vet kryeministrin si ne shembullin e Kroacise. Kete gje e kane ditur shume mire drejtuesit e partive kryesore dhe nese kjo do te fillonte me ndonjerin serozisht efekti do ishte domino edhe per te tjere zyrtare.

E vetmja menyre per te shtyre ne kohe te pacaktuar permbushjen e ketij kriteri ka qene shpikja e reformes ne drejtesi. Per te shmangur kete rrezik u sajua reforma ne drejtesi duke rene dakort opozite dhe pozite. Te gjithe palet rane dakort per te larguar rrezikun nga vetja e tyre. Kete e arriten per mrekulli. Ne fillim perdoren argumentin se ndeshkimi i zyrtareve te larte nuk behej per shkak se drejtesia ishte e korruptuar dhe jo e pavarur.

Ne te vertete sistemi i drejtesise kishte probleme, por problemi me i madh vinte nga ndikimi qe kishte parlamenti ne zgjedhjen e Prokurorit te Pergjithshem, gyqtareve ne Gjykaten e Larte dhe Gjykaten Kushtetuese, rolin e Presidentit ne KLD. Mjaftonte te hiqej ky ndikim institucional dhe gjerat do te fillonin te vetrregulloheshin.

Por jo, kjo gje nuk mund te pranohej. U shpiken procedura vettingu, organe te reja te drejtesise duke bere nje sistem te ngaterruar ku nuk kuptohet kur fillon dhe ku mbaron pergjegjesia e cdo hallke. U genjyen zyrtaret e larte ne BE duke joshur zyrtarucet e vegjel te BE ne Tirane.

Tani presin nga SPAK. Si mund te ndeshkoje SPAK zyrtaret e larte qe rrine cdo dite me ambasadoret qe bejne propaganden e reformes ne drejtesi. Si mund te kete sukses SPAK, kur eshte e mbytur nga dosjet nga me te rendomta. Si mund te hetoje seriozisht SPAK dosjet e nxehta te zyrtareve qe ndihmuan prokuroret te kalonin pa problem vettingun.

Por me se shumti reforma ne drejtesi eshte deshtim i te huajve ne Shqiperi, sukses i drejtuesve te politikes qe shtyne kohe te pacaktuar ndeshkimin e tyre, dhe humbje kohe e shoqerise shqiptare per te patur nje sistem te pranueshem te drejtesise.

burimi:/lajmifundit.al/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here