“S’mund të martohemi, nëse nuk flasim”/ Ambasadori Soreca pas deklaratës së Ramës: Shqipëria është afër BE, por do shohim sa do të…

0
50

“Ne jemi të dashuruar me një dashuri të verbër me Evropën. Sikur duam të martohemi, por nuk flet. Ne duam të martohemi me ju, por duhet të flasim. Ne duhet të bëhemi shtete të besueshme demokratike”- shtoi ai.

Këtë deklaratë e ka komentuar të hënën ambasadori i BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca.

Sipas tij, “Shqipëria është afër BE, unë jam optimist dhe pragmatist për negociatat”.

Soreca ka theksuar kush është kryesori ndër kushtet që i janë vendosur Shqipërisë.

“Kryesorja është plotësimi i kushteve dhe Reforma në Drejtësi. Shtetet anëtare të BE vazhdojnë flasin në KE për Shqipërinë. Do shohim sa do përmbushen kushtet dhe ngritja e Gjykatës Kushtetuese”, theksoi Soreca.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here