Presidenti i Këshillit Europian optimist: Mes fundit të këtij viti dhe fillimit të 2021 do të kemi 3-4 vaksina për Covid. Franca në pritje të Macron

0
240
epa08688915 (FILE) - European Council President Charles Michel gives a press conference at the end of European summit in video conference format, in Brussels, Belgium, 19 August 2020 (reissued 22 September 2020). A summit of EU heads of state government planned for 24 and 25 September was pushed back to early October, according to Michel's spokesperson Barend Leyts. In a statement, Leyts said this was due to a Covid-19 infection of one of Michel's security guards. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Rrethrrethimi nuk është më i mjaftueshëm kundër koronavirusit dhe disa vende po përgatiten për bllokimin.

E para mund të jetë Franca. Presidenti Macron  pritet ti drejtohet sonte Kombit për të njoftuar masat e reja kufizuese.

Ndërkohë Merkel ka propozuar një  bllokim “të lehtë” nga 4 nëntori. Numri i të infektuarve nga Covid në botë është 44 mln njerëz.

Në SHBA, 500 mijë janë regjistruar në një javë, në Kinë 42 në një ditë, numri më i lartë që prej 10 Gushtitl

Por presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shprehet optimist se mes fundit të këtij viti dhe fillimit të 2021 do të jenë të disponueshme katër vaksina kundër Covid-19.

“Sipas informacionit tonë, ne shpresojmë që midis fundit të këtij viti dhe fillimit të vitit të ardhshëm, 3 ose 4 vaksina do të jenë gradualisht të disponueshme. Komisioni Evropian, në emër të Shteteve Anëtare, ka nënshkruar kontrata të shumta për të siguruar që kur vaksinat të jenë në dispozicion, ne do të jemi në gjendje të përfitojmë nga dozat që na duhen”.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here