Vala e dytë e COVID-19/ “Duhet ta kishim bërë më herët”- Kancelarja Merkel thirrje udhëheqësve europianë: Të mbyllemi sërish, vetëm kështu mund…

0
265

Gjatë samitit i cili u zhvillua online me krerët e shteteve Europiane, Kancelarja gjermane Angela Merkel u bëri thirrje që të ndërmarrin veprime të menjëhershme dhe bllokime.

Mediat e huaja shkruajnë se Merkel theksoi se “Ne duhet ta kishim bërë më herët”, ndërsa shtoi se mënyra e vetme për të “thyer” pandeminë është një bllokim i shpejtë.

“Sonte po diskutoj situatën e COVID-19 me udhëheqësit e BE. Qytetarët me të drejtë janë të shqetësuar dhe të lodhur. Por na duhet durim, disiplinë dhe solidaritet për të ngadalësuar përhapjen e këtij virusi”, tha Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

E gjithë Evropa është në syrin e stuhisë. Ne duhet të përballemi së bashku me këtë krizë”, tha Kryeministri belg Alexander de Croix.

Ndërsa Charles Michel do t’i kërkojë udhëheqësve për të diskutuar se si të vazhdojnë kolektivisht çështjen e testit të shpejtë, ndërkohë që çështja kryesore do të jetë qasja e përbashkët ndaj vaksinës.

Franca, e cila dje shpalli një bllokim të përgjithshëm të paktën deri më 1 dhjetor, njoftoi sot 47 637 raste të reja të konfirmuara, në krahasim me 36.437 dje. Numri i përgjithshëm i infeksioneve arriti në më shumë se 1.28 milion, ndërsa numri i të vdekurve u rrit me 235, me 36.020 vdekje në total.

Numri i njerëzve të pranuar në spitale me virus ka rënë në 976 sot, pas tre ditësh radhazi me rreth 1,200 pranime në ditë. Aktualisht, 21,183 njerëz janë duke u trajtuar me Covid-19, ndërsa numri i njerëzve në njësitë e kujdesit intensiv është rritur në 3,156.

Ri-karantina në Francë do të shkaktojë një rënie të aktivitetit ekonomik me rreth 15%, vlerësoi sonte Ministri i Financave Bruno Le Mer.

Duke kujtuar se në karantinën e parë aktiviteti u ul me 30%, kryesisht për shkak të “kolapsit të sektorit të ndërtimit”, qeveria synon këtë herë, duke marrë parasysh masat e marra për të mbështetur kompanitë, në një ngadalësim prej 15%.

Ministri gjithashtu tha se kostoja totale e mbështetjes financiare për kompanitë gjatë karantinës do të arrijë në 15 miliardë euro çdo muaj. Masat e njoftuara do të jenë të vlefshme deri më 1 dhjetor, por mund të zgjaten.

Në Gjermani, ku u vendos bllokim i pjesshëm, qeveria vlerëson se do të hedhë 10 miliardë euro në ekonomi vetëm për të mbështetur bizneset e prekura nga masat kufizuese.

Sipas një studimi nga Instituti YouGov në emër të Agjencisë Gjermane të Lajmeve (dpa), 63% e qytetarëve vlerësojnë se do të ketë një bllokim të plotë, i cili do të përfshijë dyqanet dhe shkollat.

Në Spanjë, rastet e Covid-19 regjistruan një rekord të ri ditor, duke arritur 23,580 në 24 orë. Një total prej 1,136,503 njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri që nga fillimi i pandemisë. 173 persona të tjerë  kanë vdekur që nga dje, duke e çuar numrin e të vdekurve në 35,639.

Një rritje e re e rasteve ndodhi sot në Itali. Virusi është pozitiv për 26,831 dhe 217 njerëz kanë humbur jetën. Në tërësi, janë kryer 201,452 teste diagnostike, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë. 13.31% e qytetarëve që morën testin, rezultuan pozitivë. Dje, rastet ishin 24,991 dhe 205 persona humbën jetën.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here