Qeverisje rrumpallë/ Dy ministret përplasen për universitetet

0
483
Deputetet, Ogerta Manastirliu, Blerina Gjylameti dhe Evis Kushi, duke hyre ne nje mbledhje e grupit parlamentar socialist, e cila eshte mbajtur ne seline e PS. /r/n/r/nLawmakers, Ogerta Manastirliu, Blerina Gjylameti and Evis Kushi, enter in a meeting of the SP parliamentary group.

Ka ngjallur debat të madh vendimi i papritur (vetëm 3 ditë para) për kalimin e mësimeve, në auditoret e universiteteve online.

Kjo ka sjellë edhe një përplasje mes ministrisë së Arsimit dhe asaj të Shëndetësisë. Kështu ministrja e Arsimit, Evis Kushi i ka kërkuar homologes së saj në krye të  ministrisë së Shëndetësisë, Ogerat Manastirliu, që të rishikojë vendimin dhe mësimi në universitet të zhvillohen në auditore.

Me një kërkesë drejtuar MSH, Kushi, kërkoi që studentët e vitit të parë të zhvillojnë mësim në auditore  të paktën 1 javë. Por kjo kërkesë është refuzuar nga MSH, me argumentin se universitetet janë vatra të koronavirusit.

Kërkesë e ministres Kushi erdhi pas vendimit për mbylljen e universiteteve dhe kalimin e mësimit online. Ky vendim ka ngjallur pakënaqësi të studentët të cilët kanë paralajmëruar edhe një protestë më 2 nëntor në orën 10:00.

© SYRI.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here