FOTO/ Sulmet me armë në Vjenë ku vdiqën 4 persona, dalin emrat e shqiptarëve të tjerë të arrestuar në Austri

0
480

Mosveprimet e mundshme nga autoritetet përpara sulmit terrorist në Vjenë po e vënë ministrin e Brendshëm austriak Karl Nehammer (PVP) nën presion në rritje.

FPÖ paraqiti një mocion mosbesimi ndaj ministrit në takimin e Këshillit Kombëtar të enjten me rastin e sulmit, të cilin SPÖ gjithashtu miratoi.

Partia tjetër NEOS nuk i bashkoi votat sot por kërcënoi se do të merrte të njëjtën nismë. Një dorëheqje erdhi nga radhët e partnerit të koalicionit të gjelbër.

Vetë Nehammer, shefi i policisë vjeneze Gerhard Pürstl dhe drejtori i përgjithshëm për sigurinë publike, Franz Ruf, u shfaqën përsëri në publik këtë pasdite dhe njoftuan detaje të reja mbi hetimin në vazhdim. Tetë nga 15 ekstremistët e dyshuar të arrestuar pas sulmit terrorist në Vjenë janë dënuar tashmë për krime të ndryshme, dy prej tyre për një vrasje në Linz.

Gjithashtu u njoftua se një linjë e hetimit do të çonte në Zvicër dhe një tjetër në një vend tjetër, duke mos zbuluar se për cilin vend bëhej fjalë.

Mediat austriake kanë publikuar detaje për të dyshuarit midis 15 arrestimeve. Njëri nga të dyshuarit thuhet se kishte shkuar në Sllovaki me vrasësin e Vjenës, Kujtim F. në korrik të vitit 2020 për të marrë municionin. Ky është 21-vjeçari Burak K .. Ai u njoh me vrasësin në një klub futbolli dhe donte të shkonte në luftën e ISIS me të. Ai u burgos për 21 muaj.

Sipas informacionit, të dyshuarit e tjerë janë midis 16 dhe 28 vjeç. Shumica e tyre jetonin në Vjenë, dy të dyshuar kishin vendbanimin e tyre në Shën Pölten, njëri në Mödling. Prezumimi i pafajësisë vlen për të gjithë të dyshuarit.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here