FOTO/ U kap me mbi 2 ton drogë në kamionin e nisur drejt Gjermanisë, Gjykata malezeze merr vendimin për 40 vjeçarin nga Shqipëria

0
477

Gjykata e Lartë e Podgoricës ka urdhëruar paraburgim për 30 ditë për 40 vjeçarin shqiptar, shofer i kamionit në të cilin u gjetën mbi 2 ton drogë. Në aksionin e zhvilluar dy ditë më parë, u arrestua Elvis Calik.

I dyshuari për kontrabandë marijuane u mbajt në paraburgim

Droga u kap në terminalin doganor në një aksion të përbashkët të Drejtorisë së Policisë dhe administratës doganore. Marihuana u gjet në një kamion që hyri nga Shqipëria në pikën kufitare Bozaj.

“Sot, u krye një veprim i përbashkët i Administratës së Policisë dhe Administratës Doganore, i kryer për një periudhë disa mujore, që synonte ndërprerjen e rrugës ndërkombëtare të kontrabandës së drogës nga Shqipëria përmes territorit të Malit të Zi për në vendet e Evropës Perëndimore”, thuhet në një deklaratë të përbashkët.

Shtohet se një shtetas shqiptar EC (40) u arrestua nën dyshimin se kishte kryer veprën penale të prodhimit, mbajtjes dhe shpërndarjes së paautorizuar të narkotikëve.

“Një kamion i drejtuar nga një E. C (40 vjeç), një shtetas i Republikës së Shqipërisë, mbërriti në vendkalimin kufitar Božaj sot, 3 nëntor. Një ngarkesë tranzit me fruta dhe perime e destinuar për vendet e Evropës Perëndimore u raportua në autoritetin doganor. Pas kontrolleve nga oficerët, u zbuluan nëntë paleta që përmbajnë drogë narkotike marihuanë me një peshë totale prej rreth 2 tonë”.

LEXO EDHE: 

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here