Rikthehet situata e rëndë në Itali, shënohen mbi 34 mijë të infektuar, ja sa persona humbën jetën në 24 orë

0
542

Italia ka regjistruar një numër shumë të lartë të të infektuarve dhe viktimave në 24 orë.

Mediat e huaja raportojnë se janë regjistruar 34,505 raste të reja të infektimit me koronavirus, nga më shumë se 220 mijë tamponë.

Fatkeqësisht kanë humbur jetën 445 persona.

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Gianni Rezza në një deklaratë për shtyp është shprehur se “krahasuar me Marsin, sot rastet e koronavirusit janë shëpërndarë në të gjithë vendin. Nëse them ‘e kuqe’ do të thotë qarkullim i lartë i virusit në të gjithë Italinë, nëse them ‘portokalli’ do të thotë se ka incidenca të larta.

Kurba rritet dhe duhet të jemi të kujdesshëm sepse situata e vështirë është e përgjithësuar”, tha Rezza. “Një rajon i kuq ose portokalli do të mbetet në këtë gjendje për të paktën dy javë.”

Dje infeksionet e reja ishin 30,550 nga pothuajse 212 mijë tampona dhe 352 të vdekur.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here