Lajmi për vaksinën e koronavirusit, ja reagimi i Donald Trump

0
587
U.S. President Donald Trump waves as he as walks on the South Lawn of the White House upon his return to Washington from Dover, Delaware, U.S., January 19, 2019. REUTERS/Yuri Gripas - RC1A05E75D00

Presidenti në detyrë Donald Trump, ka reaguar pas lajmit nga kompania amerikane Pfizer dhe ajo gjermane BioNTech, se analizat paraprake e nxjerrin me 90% efektivitet vaksinën kundër koronavirusit zhvilluar prej tyre. 

Në një postim në Twitter, Trump shkruan: “Vaksina gati së shpejti. Raportohet 90% efektivitet. Lajm i madh!”.

Zhvilluesit e vaksinës, thanë se “kjo është një ditë e madhe për shkencën dhe njerëzimin”.

Kompanitë planifikojnë të aplikojnë për miratimin emergjent të vaksinës në fund të muajit.

Aktualisht, janë dhjetëra vaksina që kanë arritur fazat finale të testimit, por kjo është e para që tregon rezultate.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here