“Mjeti kryesor për menaxhimin e pandemisë”- Kreu i OBSH flet për vaksinën kundër COVID-19: Asnjëherë në histori…

0
571

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus përshëndeti sot shpejtësinë, me të cilën po zhvillohet gara e re për vaksinën e koronavirusit, ndërsa bëri thirrje që çdo “përparim shkencor” të jetë i dobishëm për të gjitha vendet.

“Nuk ka dyshim se një vaksinë do të jetë një mjet thelbësor në kontrollimin e pandemisë dhe ne jemi të inkurajuar nga rezultatet paraprake të provës klinike të lëshuar këtë javë”, thanë Pfizer dhe BioNTech në ceremoninë e mbylljes.

Më pak se një vit, pasi zyra e OBSH-së në Kinë raportoi shpërthimin në fund të Dhjetorit, kompania farmaceutike Pfizer dhe Gjermania BioNTech folën të hënën për një “vaksinë 90% efektive” kundër Covid-19, sipas rezultateve paraprake të një testi që është ende në vazhdim.

“Asnjëherë në histori kërkimi i vaksinave nuk ka përparuar kaq shpejt,” tha Adhanom Ghebreyesus.

“Ne duhet të tregojmë të njëjtën urgjencë dhe të njëjtën frymë inovacioni në mënyrë që të gjitha vendet të mund të përfitojnë nga ky përparim shkencor”, shtoi ai.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here