VIDEO/ Protesta të dhunshme në Paris. Dhjetëra mijëra njerëz kundërshtojnë ligjin që “mbron” brutalitetin policor

0
725

Policia dhe demonstruesit janë përplasur në Paris ndërsa dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë për të protestuar kundër legjislacionit të ri të sigurisë.

Polemikat e intensifikuar nga rrahja dhe abuzimi racor ndaj një njeriu me ngjyrë nga oficerët që tronditi Francën.

Demonstratat kundër ligjit të sigurisë – të cilat do të kufizonin fytyrat e oficerëve të policisë – u zhvilluan në të gjithë vendin të shtunën me 46,000 marshime në Paris sipas qeverisë dhe disa zjarre shpërthyen pas përplasjeve.

Macron të Premten e quajti incidentin një “sulm të papranueshëm” dhe i kërkoi qeverisë të dilte me propozime për “luftën kundër diskriminimit”.

Ai tha se imazhet e rrahjes së prodhuesit të muzikës Black, Michel Zecler nga oficerët e policisë në Paris fundjavën e kaluar “na turpërojnë”. Incidenti ka rritur shqetësimet në lidhje me pretendimin e racizmit sistemik në forcat e policisë.

Grupet e lirive civile, gazetarët dhe njerëzit që janë përballur me abuzimin e policisë janë të shqetësuar se masa do të pengojë lirinë e shtypit dhe do të lejojë që brutaliteti i policisë të mbetet i pazbuluar dhe i pandëshkuar.

Ne duhet të zgjerojmë debatin. Nëse nuk do të kishte dhunë policore, nuk do të na duhej të filmonim policë të dhunshëm”, i tha Associated Press Assa Traore, aktivist i shquar anti-brutalitet, vëllai i të cilit vdiq në paraburgim policor në 2016.

Ajo ishte midis të paktën 46,000 njerëzve që mbushën sheshin e gjerë të “Republique” dhe rrugët përreth që mbanin flamuj të kuq të unionit, flamuj trengjyrësh francezë dhe pankarta që denonconin dhunën e policisë, duke kërkuar lirinë e medias si dhe duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Emmanuel Macron dhe ministrit të Brendshëm, Gerald Darmanin.

Turma përfshinte gazetarë, studentë të gazetarisë, aktivistë të krahut të majtë, grupe të të drejtave të migrantëve dhe qytetarë me vija të ndryshme politike që shprehnin zemërim për ato që ata i perceptojnë si taktika forcimi të policisë në vitet e fundit, veçanërisht që kur lëvizja protestuese e jelekëve të verdhë të Francës kundër vështirësive ekonomike u shfaq në 2018

Grupe të vogla protestuesish goditën policinë me gurë të vegjël dhe pllaka trotuari. Oficerët u hakmorën me gaz lotsjellës, duke shkaktuar përleshje të vogla. Më pas protestuesit i vunë flakën fasadës së bankës qendrore dhe barrikadave të policisë.

Qeveria e Macron thotë se ligji është i nevojshëm për të mbrojtur policinë mes kërcënimeve dhe sulmeve.

Por kryeredaktori i gazetës franceze “Le Monde”, Luc Bronner, argumentoi në protestë se ligji kundër botimit të imazheve të oficerëve është i panevojshëm.

“Ka tashmë ligje që ekzistojnë për të mbrojtur nëpunësit civilë, duke përfshirë forcat e policisë kur ata janë në shënjestër dhe është e ligjshme – policia bën një punë shumë të rëndësishme,” tha Bronner. “Por nuk ka të bëjë me këtë. Ka të bëjë me kufizimin e kapacitetit të qytetarëve dhe së bashku me ta, gazetarë, për të dokumentuar dhunën policore kur ato ndodhin. ”

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here