VIDEO/ Shihni se si të rinjtë shqiptarë hyjnë nëpër apartamente. Metodat që përdornin ‘kundër’ hetuesve, por bënë një gabim

0
590

Një duzinë vjedhjesh apartamentesh që i atribuohen grupit, i cili gjithashtu u mbështet tek një shofer për t’iu shmangur kontrolleve dhe syve kureshtarë.

Ky është rezultati i hetimeve të policisë italiane, e cila identifikoi bandën prej katër “minj apartamentesh” që bastisën një duzinë shtëpish në zonën e Massarenti, një sistem i zbuluar më vonë nga policia që arrestoi të gjithë anëtarët e grupit.

Ata janë A.P, 31 vjeç, J.L 25 vjeç, A.T 25 vjeç, A.B 20 vjeç, të gjithë shtetas shqiptarë dhe të gjithë me precedentë.

“Po, ata dolën të ishin shumë të zgjuar dhe në zhvillim. Pas pesë telefonave të parë, ata filluan të linin telefonat e përgjuar në shtëpi ndërsa ishin të pajisur me karta të regjistruar nën emra të panjohur” vëren Claudia Storto, nga sektori i anti-vjedhjes në policinë e Bolonjës.

“Telefonat celularë me emra të parë dhe rrugë shpëtimi në shina”: si veproi banda e vjedhjeve të shtëpive

Si veproi grupi

Modus operandi i rindërtuar nga hetuesit, bazuar në përgjime dhe ndjekje në terren, bëri të mundur zbulimin e veprimtarisë së të rinjve, gjithnjë e më rafinuar. Grupi u nis nga baza e shtëpisë në Corticella, u drejtua për në zonën Massarenti. Duke arritur pranë një mbikalimi hekurudhor përgjatë Rimesse, tre anëtarë dolën dhe filluan të ecnin përgjatë argjinaturës hekurudhore, shpesh duke identifikuar apartamente në katin e parë.

Pastaj ata hynë duke thyer dritaret dhe grilat, dhe më pas duke sulmuar gjithçka që mundnin. Pasi vjedhja u përmbyll, të tre më pas u kthyen në anën e shinave, larg rrugëve dhe kamerave, duke kryer distanca të gjata deri në San Donnino.

Këtu makina me burrin e katërt erdhi për t’i marrë, parkuar në zonën Via Larga, për t’u kthyer më pas në Corticella me plaçkat. Të gjitha grabitjet janë bërë gjatë muajve tetor dhe nëntor.

Banda hekurudhore. Hetimi filloi nga një gjurmë

Policia filloi hetimin e saj me disa shenja gishtash, të lënë pa dashje nga dy prej anëtarëve të grupit në një nga vjedhjet e para. Nga atje ishte e mundur të gjurmohen një seri numrash telefonikë. Sidoqoftë, ndërkohë, grupi ka filluar të përdorë numra të tjerë telefoni, prandaj ishte e nevojshme që hetimet të vazhdohen në disa faza.

Një tjetër pikë kthese u shënua nga një episod; gjatë një përpjekjeje për të hyrë në një apartament, një pronar godine vëzhgoi se çfarë po ndodhte, por u kërcënua nga dy anëtarë të grupit. Duke u strehuar në shtëpi, i njëjti person më pas thirri policinë. Nga atje u konfirmua më tej se ishin të njëjtët burra që grabisnin në zonë.

“Telefonat celularë me emra të parë dhe rrugë shpëtimi në shina”: si veproi banda e vjedhjeve të shtëpive

Arrestimet

Arrestimet u kryen kur tre anëtarët më të rinj ishin gati të largoheshin nga Italia. Ata u ndaluan në aeroportin Marconi me bileta për në Tiranë. Një portofol iu gjet njërit prej të rinjve, i njohur nga një prej viktimave të vjedhjeve.

Policët më pas shkuan tek “foleja” e bandës, ku ndodhej anëtari i katërt në një apartament në zonën e Corticella. Këtu u gjetën celularët e përdorur gjatë disa prej grabitjeve si dhe një sërë materialesh të tjera bashkë me rreth 2 mijë euro para të gatshme.

Pas arrestimit, mu zbulua se një nga anëtarët e grupit, 31-vjeçari, kishte një urdhër paraburgimi paraprak ndaj tij, urdhëruar nga gjykata e Modenas.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here