“Të vrasin natën e të qajnë ditën”, gazetarja u kërkon falje publike mirditorëve

0
583

Ka ngjallur debate e reagime te forta krahinizmi i perdorur nga gazetarja Klodiana Lala ne perballjen me ministrin e Brendshem Sandel Lleshaj kur tha se “mirditoret te vrasin naten e te qajne diten”.

Pas ketyre reagimeve te forta, ka qene vete gazetarja qe ka reaguar me nje status publik ku shkruan se kerkon falje dhe se shprehja eshte perdorur pa te keq, ne debat e siper me Ministrin e Brendshem Lleshaj.

Reagimi i gazetares:
Ndjesë të gjithë mirditoreve, që janë ndier të fyer nga përdorimi i pavend i një krahinarizmi, mbrëmë në emisionin Opinion në një bisedë me Ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj. E mbingarkuar nga debati, etiketova me një tipologji aspak të përshtatshme një krahinë të nderuar si Mirdita.

Më lejoni t’ju kërkoj falje të gjithë mirditorëve të fyer nga ky komunikim publik aspak i denjë. Nëse do të kisha mundësi do t’i kërkoja ndjesë gjithësecilit. Ajo shprehje nuk përfaqëson Klodianën në formimin e saj si grua, si nënë, gazetare dhe qytetare. Kush më njeh më kupton.

Ai reagim i pavend ishte fryt i një keqkuptimi që lindi nga një shprehje e përdorur në bisedë e sipër nga Ministri i Brendshëm, i cili tha: “Moj grua që u takuam në fatin kobzi” (perifrazim nga Migjeni) ; shprehje te cilën e mbingarkuar nga tonet e ashpra të debatit, e dëgjova si “grua kobzezë”.

Por në çdo rast nuk duhej të kundërpërgjigjesha ne ate menyre. Ndaj më lejoni edhe njëherë, përulësisht t’ju kërkoj ndjesë publike njerëzve që na ndoqën. Megjithëse fyerja është e zakonshme në media, nuk është e zakonshme për mua.

Përsa i përket pjesës tjetër të debatit, vazhdoj t’u përmbahem qëndrimeve të emisionit. Për faktet që percolla garantoj vërtetësi.
Do vijoj të pëmbush me ndershmëri misionin tim.
Me respekt maksimal
Klodiana LALA

burimi:lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here