Joe Biden reagon pas votimit për akuzat e Trump: Procesi vazhdon në Senat, shpresoj që…

0
44

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden ka reaguar pas votimit që kongresi i bëri akuzave të Donald Trump.

Në një status në Facebook, Biden shkruan procesi vazhdon në Senat, duke shpresuar që institucionet të marrin përgjegjësitë e tyre.

“Sot, në një votim dypartiak, Dhoma votoi për fajësimin dhe mbajtjen e përgjegjësive të zotit Trump. Tani, procesi vazhdon deri në Senat – dhe shpresoj se ata do të merren me përgjegjësitë e tyre Kushtetuese për fajësimin”, shkruan Biden.

Dhoma e Përfaqësuesve votoi pro ngritjes së akuzave për shkarkimin e presidentit në detyrë të SHBA-ve Donald Trump.

Një vendim historik, ku përfaqësuesve demokratë u janë bashkuar të paktën 10 ligjvënës republikanë. Në total ishin 231 vota pro fajësim, dhe 197 vota kundër.© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here