“Vrasësit janë shqiptarë”/ Zbardhet dëshmia pas sulmit me armë ndaj familjes ku mbeti i vrarë babai dhe u plagosën djemtë

0
45

Pika kyçe për zbardhjen e vrasjes së 54 vjeçarit shqiptar në Athinë para syve të bashkëshortes janë dëshmitë e dy djemve të viktimës, njëri prej të cilëve i plagosur rëndë.

Dy të rinjtë, të moshës 22 dhe 28 vjeç, ishin të pranishëm në luftën që i parapriu vrasjes dhe po trajtohen në Spitalin e Përgjithshëm Shtetëror në Nisë.

Në fakt, njëri nga dy të rinjtë që janë të shtruar në spital është në gjendje të flasë, ndërsa gjendja shëndetësore e vëllait të tij, i cili ishte plagosur më rëndë, po përmirësohet në mënyrë të vazhdueshme. Burimet e policisë raportojnë se 54-vjeçari ishte me gruan dhe dy djemtë e tij në shesh, në një distancë të shkurtër nga shtëpia e familjes.

Mediat greke shkruajnë se njëri prej vëllezërve treguar si nisi sherri dhe kanë dhënë informacione mbi autorët. “Vrasësit ishin me origjinë shqiptare”, ka thënë ai.

Sipas dëshmive, sulmi i përgjakshëm ndodhi me rastin e mosmarrëveshjeve financiare me personin e armatosur që hapi zjarr dhe bashkëpunëtorët e tij. 54-vjeçari që vdiq ishte një punëtor në një kompani tekstili, ndërsa një nga djemtë e tij punonte në një dyqan kasapi. Asnjëri prej tyre nuk kishte probleme të mëparshme me ligjin.

Ndërkohë, Policia ka në dispozicion një video që përshkruan përplasjen e përgjakshme, me një të vdekur dhe tre të plagosur.

Video është marrë nga kamerat monitoruese të kafenesë ku ndodhi sulmi.

Sipas informacioneve, dy të rinjtë që u plagosën luftuan me autorët në sheshin e “Agios Sostis”, derisa autorët të fillonin t’i ndiqnin ata. Pastaj dy të rinjtë hynë në kafene për t’u mbrojtur.

Autorët i ndoqën ata, hynë në dyqan dhe më pas filloi një përleshje e ashpër. Derisa në një moment njëri prej tyre nxori një armë dhe filloi të qëllonte. Babai u përpoq të mbronte fëmijët e tij dhe mori një plumb që e qëlloi për vdekje.

Shtatë gëzhoja dhe një thikë u gjetën në vendin e përplasjes, e cila ka shumë të ngjarë të ketë rënë nga autorët. Burimet e policisë vërejnë se ekziston një “imazh” i identitetit të burrit që hapi zjarr ndaj familjes. Sipas vlerësimeve, personi i armatosur po fshihet, megjithëse autoritetet janë optimistë për arrestimin e tij.

Dëshmitë tregojnë se ata mbërritën në vend me një makinë gri dhe u arratisën me të. Burimet e policisë thonë se sipas vlerësimeve të tyre, personat e armatosur nuk shkuan në Sheshin “Agios Sostis” për të vrarë. Më shumë gjasa, shpërtheu një grindje që rezultoi në të shtëna.

Nëse ata do të kishin shkuar atje për të vrarë, ata nuk do të kishin zgjedhur atë kohë. Kjo është, një orë kur sheshi ishte plot me njerëz. Kishte shumë dëshmitarë, ashtu si kamerat në zonë. Ne vlerësojmë se diçka nuk shkoi mirë dhe ata morën armët “, raportojnë burimet e policisë. Departamenti i Vrasjeve po shqyrton të gjitha hipotezat.© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here