‘Kam punuar gjatë pandemisë’, Dritan Rexhepit i refuzohet lirimi në Ekuador. Ndoqi kurse në burg, mori certifikatë në vizatim, gastronomi dhe…

0
44

Ai konsiderohet si një nga kokat e trafikut të kokainës nga Amerika Latine drejt Europës. Aktualisht, Dritan Rexhepi ndodhet në burg në Ekuador.

Më 23 dhjetor të vitit të shkuar, një gjykatës i Garancive të Burgjeve refuzoi kërkesën për paralirim të tij, ndaj të cilit janë lëshuar tri urdhër-arreste të “kuqe” nga Interpoli pasi kërkohet në tre vende europiane për krime të ndryshme.

Rexhepi po vuan një dënim për trafik droge në burgun Latacunga, 110 kilometra larg nga Quito. Ai u arrestua më 27 qershor 2014, në Guayaquil, në një operacion të quajtur “Balcanes”.

Pas kapjes së tij, rezultoi që ai të kishte tre identitete, kur përveç atij real, ka edhe emrat Ioannis Dionysopoulos (emri grek) dhe Lulezim Murataj (emri shqiptar). Por pas hetimeve, u përcaktua që kombësia e tij ishte shqiptare dhe emri i tij i vërtetë ishte Dritan Rexhepi. Ai u dënua me 13 vjet burg për trafik droge më 10 prill 2015, ku fillimisht u burgos në Guayaquil, por që nga viti 2017 ishte në burgun Latacunga.

Në vitin 2020, kishte informacione të reja për Rexhepin. Europol zbuloi se një 40-vjeçar shqiptar përdorte mjete të sofistikuara të koduara për të drejtuar një organizatë të trafikut të drogës nga Ekuadori. Ai nuk e përmendi emrin e tij, por shtypi shqiptar raportoi se ky person ishte Rexhepi, shkruajnë sot mediat ekuadoriane.

Sipas Zyrës së Policisë Europiane, shqiptari negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, organizoi dërgesa të mëdha kokainë në portet kryesore të Europës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Itali, Holandë dhe Shqipëri planifikuan shpërndarjen e kokainës në të gjithë Evropën. Ndërsa ky operacion ndërkombëtar ishte i njohur, Rexhepi kishte filluar procedurat e tij për të marrë paralirim në Ekuador dhe ai pothuajse kishte sukses nëse nuk do të ishin kërkesat e ekstradimit janë bërë kundër tij.

Kjo u vërejt nga Komisioni i Specializuar për Përfitimet Penitenciare, i cili mori dosjen e Rexhepit. Komisioni, arriti në përfundimin se lirimi paraprak nuk është i zbatueshëm, sepse ka dy procedura ekstradimi të mbërritura në Gjykatën Kombëtare të Drejtësisë.

KERKESA E REXHEPIT

Dosja, së cilës Komisioni i referohet, u prezantua nga mbrojtja e Rexhepit dhe madje edhe nga avokati i burgut. Sipas asaj dosjeje, shqiptari ishte privuar nga liria për gjashtë vjet, dy muaj e dymbëdhjetë ditë në kohën kur filloi procedurat për të lënë burgun. Me fjalë të tjera, ai kishte kryer 48.3% të dënimit.

Një nga kërkesat për të marrë paralirim është që të keni vuajtur të paktën dy të pestat e dënimit. Kërkesat e tjera duhet të jenë në sigurinë minimale dhe të kenë marrë një raport të favorshëm nga Departamenti i Diagnostikimit dhe Vlerësimit. Dhe mbi ato aspekte u bënë edhe dokumentet përkatëse.

Në seancë dëgjimore, Harrison Salcedo, avokati i shqiptarit, paraqiti përmbajtjen e dosjes së klientit të tij, e cila iu dorëzua pas një apeli për qasje në informacionin publik. Salcedo përmendi që Rexhepi mori një raport të favorshëm nga Ekipi Teknik Diagnostikues i Burgjeve. Salcedo gjithashtu shtoi se, në aktivitetet e ndryshme të zhytura në rehabilitimin social, Rexhepi fitoi një rezultat prej 6.75 pikësh.

Brenda vlerësimeve, është analizuar edhe indeksi i prirjes penale të të burgosurit. Në rastin e Rexhepit, sipas Salcedos, ai kishte një “prirje minimale kriminale”, kështu që klienti i tij ishte gjithashtu në siguri minimale. Kjo i plotëson të gjitha kërkesat për paralirim, sipas avokatit. Por juristi nuk përmendi se midis tipareve që analizohen ekziston edhe “kriminodinamika”.

Kjo ka të bëjë me personalitetin e tij dhe raporti pohon se karakteristikat e tij lidhen me krimin, në këtë rast trafikimin e drogës. Në seancë dëgjimore, u kujtua se ka tri transmetime të kuqe të Interpolit kundër Rexhepit, i cili gjithashtu ka tri arratisje në regjistrin e tij: në vitin 2006, nga Policia e Durrësit, në Shqipëri; në vitin 2011, nga burgu i Voghera, Itali dhe nga Burgu Merksplas, Belgjikë, gjithashtu në 2011.

PRETENDIMET

Salcedo u përpoq të ndihmonte klientin e tij, madje duke iu drejtuar Ligjit të Ekstradimit dhe tha: “Pavarësisht urdhrit të ekstradimit, një i paraburgosur mund të lirohet me ose pa masa alternative dhe kjo nuk do të jetë pengesë për një arrestim të ri për shkak të një urdhri ekstradimi”.

Salcedo gjithashtu paraqiti certifikatat e kurseve në vizatim, gastronomi dhe gjuhë, secila zgjati 20 orë, por klienti i tij i kishte përfunduar të gjitha në të njëjtën datë: 20 tetor 2020. Rexhepi në seancë dëgjimore, tha se gjatë pandemisë, ai pastronte pavijonet çdo të diel dhe bënte maska apo ndonjë gjë tjetër.

“Siç e dini, pothuajse të gjithë këtu ishin të infektuar, por duke falënderuar Zotin, gjithçka shkoi mirë”. Por disa nga dokumentet e Rexhepit u morën në pyetje nga José Mejía, avokati i burgut, i cili pohoi se jo të gjitha raportet që Salcedo do të kishte paraqitur në kopje të thjeshta ishin në dosjen e shqiptarit. Ai gjithashtu tha se kishte procedura ekstradimi që ekzistojnë në rastin e shqiptarit që korrespondon me Italinë, Shqipërinë dhe Belgjikën.

Ata nga Italia dhe Shqipëria u pranuan nga Gjykata Kombëtare e Drejtësisë në 2015. Për këto arsye, gjyqtarja Ana Gabriela Sánchez refuzoi kërkesën e Rexhepit, sepse ajo kishte përmbushur vetëm njërën nga tri kërkesat e nevojshme për të marrë paralirim. Shqiptari apeloi rezolutën që parandalon largimin e tij dhe kërkoi nga gjyqtari që të zgjerojë dhe sqarojë rezolutën e tij.

Vrasjet e shqiptarëve për drogën në Ekuador

Që nga viti 2018, disa krime kundër shtetasve shqiptarë ose ballkanas janë regjistruar në Ekuador. Disa prej tyre kishin lidhje me ose me një histori të trafikut të drogës.

Krimi më i fundit ishte kundër Adriatik Tresa, i cili u qëllua për vdekje në 20 nëntor në dhomën e ndenjes së shtëpisë së tij, afër Guayaquil, porti kryesor i Ekuadorit. Incidenti ndodhi në mëngjes herët kur disa burra që u paraqitën si policë hynë në kompleksin e banimit me dy makina. Burrat paraqitën një urdhër të rremë për të kontrolluar shtëpinë e Tresës.

Aty ndodhej edhe me kunatën e tij, dëshmitare e ekzekutimit të shqiptarit. Burrat qëlluan Tresan gjashtë herë me një pushkë. Plumbat madje ishin ngulitur në murin e pasmë të divanit, ku qëndronte trupi. Adriatik Tresa kishte një rekord penal në Ekuador. Në vitin 2013, ai u procedua penalisht për krimin e pastrimit të parave. Në një shtëpi në një sektor me vlerë të lartë në Guayaquil, ai u gjet bashkë me të huajt e tjerë me para: 39,100 dollarë dhe 72 500 euro.

Oficerët e Policisë arritën në atë shtëpi si pjesë e hetimeve për vrasjen e një gazetari ekuadorian me emrin Fausto Valdiviezo. Tresa dhe grupi i tij u arrestuan, por vitin tjetër Tresa u shpall i pafajshëm nga një gjykatë ekuadoriane. Në qershor 2017, ai gjithashtu u gjet i pafajshëm për krimin e armëmbajtjes pa leje. Në atë rast, ai u arrestua në një bastisje pas vrasjes së një shtetasi tjetër shqiptar tre vjet më parë. Tresa kishte pësuar një tentativë rrëmbimi disa javë para vrasjes, sipas Policisë ekuadoriane. Krimi i Tresës është i ngjashëm me atë të malazezit Fadil Kacanic dhe gruas së tij, ekuadorianes Elsa Gallegos Chacón.

Të dy u rrëmbyen dhe u vranë në mars 2018, në Guayaquil. Burra të veshur si policë arritën në shtëpinë e tij në Los Ceibos, të cilët i morën me vete dhe më pas u shfaqën në rrugën për në bregdet ku i qëlluan në kokë. Një muaj para vrasjes së tij, Adriatik Tresa kishte paraqitur një masë paraprake për Këshillin e Drejtësisë për të fshirë procedurat e procedimit penal nga sistemi gjyqësor, ku regjistrohen të dhënat. Një tjetër krim që është ende nën hetim është ai i një serbi, i cili u vra korrikun e kaluar në një qendër tregtare në Guayaquil, me stilin e vrasjes mafioze.© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here