Basha kujton Ibrahim Rugovën: Projekti i tij për Kosovën e lirë e të pavarur në miqësi me SHBA e BE, yll polar për politikën e sotme dhe…

0
51

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kujtuar sot intelektualin dhe ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova, ndërsa janë shënuar 15 vjet nga ndarja e tij nga jeta.

“Projekti i tij i qartë për Kosovën e lirë dhe të pavarur në miqësi me Shtetet e Bashkuara dhe anëtare e Bashkimi Europian duhet të vijojë të mbetet yll polar për politikën e sotme dhe të ardhmen e Kosovës”,- thekson kryedmokrati në mesazhin e tij.

Postimi i plotë

Ibrahim Rugova, shqiptari që udhëhoqi lëvizjen më të madhe paqësore në Europën moderne vijon të mbetet një shembull i europianizmit dhe i Europës moderne.

Projekti i tij i qartë për Kosovën e lirë dhe të pavarur në miqësi me Shtetet e Bashkuara dhe anëtare e Bashkimi Europian duhet të vijojë të mbetet yll polar për politikën e sotme dhe të ardhmen e Kosovës.

Si një shenjë maturimi dhe përmbushje asaj për të cilën lideri historik i Kosovës punoi dhe u përpoq çdo ditë.© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here